Koncert okolicznościowy w parku Stanisława Lachmana w Mielcu

Stanisław Lachman to przede wszystkim założyciel mieleckich chórów śpiewaczych Melodia - najpierw męskiego, później także żeńskiego i mieszanego. To także zasłużony podporucznik piechoty, który zasłużył się podczas II wojny światowej.
12 czerwca 2022 roku w uroczystościach odsłonięcia tablicy upamiętniającej Stanisława Lachmana w Mielcu wzięli udział m.in. przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Marii Lachman w Brzezinach koło Ropczyc.



Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Stanisława Lachmana odbyło się w niedzielne popołudnie w parku jego imienia - za Domem Kultury SCK w Mielcu.

W koncercie okolicznościowym nie mogło zabraknąć pieśni w wykonaniu Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Melodia im. Stanisława Lachmana. Wystąpiła też Mielecka Orkiestra Dęta wraz z solistami: Zbigniewem Soją, Aleksandrą Malczyńską oraz Robertem Uchwatem.
W części oficjalnej koncertu publiczność miała okazję wysłuchać pieśni patriotyczne i poezję wybitnych polskich poetów epoki romantyzmu. Recytatorami byli członkowie Towarzystwa Śpiewaczego „Melodia”. W drugiej, rozrywkowej – piosenki z repertuaru m.in. Mieczysława Fogga, Marii Koterbskiej, Jerzego Połomskiego, Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny.

- Wiele osób opowiadało mi o tym, jak żył i co robił Stanisław Lachman - przyznał Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca tuż po uroczystym odsłonięciu tablicy.
Prezydent zwrócił także uwagę na niezwykle bogaty życiorys Stanisława Lachmana.
- To człowiek związany nie tylko z muzyką. Najpierw zorganizował chór męski, potem żeński, potem chóry mieszane. Ale to był człowiek, który również oddawał swoje życie dla innych ludzi, kiedy wybuchła II wojna światowa. Stworzył szpital, pomagał rannym. To naprawdę wielki człowiek i warto sięgnąć do historii po to, by poznawać życiorysy takich ludzi - dodał prezydent.

- Gdyby nie państwo, gdyby nie chór, który każdego roku odwiedzał cmentarz i mogiłę pana Stanisława, my rodowici brzeziniacy, nie wiedzielibyśmy dokładnie, kim była rodzina Lachmanów - powiedziała Małgorzata Przydział, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Lachman w Brzezinach.

- Kiedy skończyła się wojna, pani Maria wróciła do domu po 40 latach pracy w liceum w Lesku. Jako ostatnia zadbała o to, żeby wszystkie groby członków jej rodziny były i spoczywały na cmentarzu brzezińskim. Po jej śmierci przyjechał kuzyn jej szwagra i spalił wszystkie dowody ich życia. Praktycznie nie zostało nic - opowiadała dyrektor brzezińskiej szkoły.

- Chór Melodia przyjeżdżając do Brzezin zawsze odwiedzał grób dzisiejszego bohatera i koncertował w zabytkowym Kościele Świętego Mikołaja - potwierdził Stanisław Sikora, prezes Chóru Gloria z Brzezin. - Po zaprzyjaźnieniu się z naszym chórem Gloria od 20 lat spotykamy się w Mielcu i Brzezinach na koncertach jubileuszach, biesiadach - dodał.


Impreza plenerowa z uroczystym odsłonięciem tablicy upamiętniającej Stanisława Lachmana patrona parku za Domem Kultury SCK w Mielcu oraz Towarzystwa Śpiewaczego „Melodia”.


Link do filmu: https://youtu.be/dfvW3Q0GLsI


Koncert okolicznościowy w parku Stanisława Lachmana w Mielcu


Link do filmu: https://youtu.be/BSxkBM8smsY


Koncert "Leć pieśni w dal", Umówiłem się na 9


Link do filmu: https://youtu.be/VA8IXKcAGWg


"Leć pieśni w dal" TS Melodia , Mielec 12.06.2022


Link do filmu: https://youtu.be/W3o5UY1MnhY


Stanisław Lachman urodził się 25 stycznia 1905 roku w Brzezinach koło Ropczyc. Absolwent Państwowego Gimnazjum w Dębicy. 1930 roku ukończył studia na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W czasie studiów śpiewał w renomowanym, krakowskim chórze akademickim. Po ukończeniu studiów odbył zasadniczą służbę wojskową w Zambrowie. Założył wówczas chór męski i występował z nim w różnych jednostkach wojskowych.

Od roku 1933 roku pracował w Gimnazjum i Liceum w Mielcu. Początkowo jako bezpłatny praktykant, a po pół roku jako nauczyciel kontraktowy. W listopadzie 1933 roku zdał egzamin nauczycielski. Uczył języka polskiego, muzyki i śpiewu. W tym samym roku założył gimnazjalny chór męski Melodia, a w 1936 roku żeński i mieszany. Wszystkie doprowadził do wysokiego poziomu artystycznego i liczących się sukcesów w pierwszym i drugim konkursie chórów gimnazjalnych Polski południowej w Krakowie.

Był także działaczem Towarzystwa Szkoły Ludowej. Brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku jako podporucznik piechoty. W pierwszych dniach okupacji w Mielcu został ostrzeżony przed aresztowaniem i przeniósł się do rodzinnych Brzezin. Wkrótce potem włączył się w działalność miejscowej placówki i w związku walki zbrojnej AK. W jego domu zorganizowano punkt kontaktowy i szkoleniowy oraz prowizoryczny szpital dla rannych partyzantów.

Od lipca 1940 roku pełnił funkcję zastępcy komendanta placówki ZWZ-AK, a od maja 1941 do września 1944 był jej komendantem. Posługiwał się pseudonimami „Zan” i  „Wielki”. Wspólnie z siostrą Marią prowadził także tajne nauczanie. Uczestniczył w akcji Burza dowodząc plutonem, a następnie kompanią.  

Po wojnie został zmuszony do opuszczenia     rodzinnej miejscowości i pod zmienionym nazwiskiem Nowakowski, zamieszkał w Radomiu. Pracował jako nauczyciel w liceum. Od 1 września 1958 roku był wykładowcą języka polskiego w studium nauczycielskim w Radomiu. Od 1 lutego 1971 roku kierował wydziałem filologii polskiej. Prowadził studencki teatr poezji. Udzielał się także w Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Żywo interesował się Mielcem i losami chóru melodia. Uczestniczył uroczystościach z okazji 35-lecia chóru. 28 czerwca 1969 roku. Za działalność w ruchu oporu odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W 1971 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł 1 lipca 1977 roku. Pochowany na cmentarzu w Brzezinach.

W 1984 roku Towarzystwo Śpiewacze Melodia przyjęło imię Stanisława Lachmana.